Log in

Autumn Term 2018 Election Results

outdoor study

This week, you have elected your Representatives for part-time students, mature students, International students, First Generation Scholars, student parents and the LGBTQ Part Time Officer. They will now represent and improve the situation for their student communities at Sussex.

Part-time students will be represented by Martha Nancy Holland Bamford. Mature students will be represented by Chris Woodgates. International students will be represented by The Union - a group of 6 International students who will be sharing the role. First Generation Scholars will be represented by Feven Damtew. Student Parents will be represented by Rika Safrina.

The new elected LGBTQ Part time Officer is Ray Everall.

You have also made sure that you and your peers on your course are heard by the University by electing Student Reps. Not only will they foster a sense of community and collectiveness among students in their schools, they will be able to empower students on their course to make the change they want to see - whether it is improving the amount of resources available to students in the Library, to addressing difficulties with online submission, to creating social spaces and events for students in their school.

By voting this week, you have been a part of making change happen, so thank you for getting involved!

Want to get involved in our full-time and part-time officer elections taking place in the Spring term? Nominations are already open - find out more at sussexstudent.com/elections. Be part of representing students at Susssex.

Results

For our elections, we use the Single Transferable Vote system. This allows voters to rank the candidates in order of preference. Unlike the first-past-the-post system, where the person with the most votes wins, candidates must get at least 50% of the vote to win.

If this doesn’t happen after the count of first preference votes, votes for candidates with the least support (or those who have enough votes already if there are multiple positions) are transferred to other candidates, based on their later preferences. This continues until a candidate reaches at least 50% of the vote.

Representative Elections

Part-time Students Representative

Valid votes: 7

Miss Martha Nancy Holland Bamford - 7

RON - 0

Martha Nancy Holland Bamford is therefore elected

 

Mature Students Representative

Valid votes: 63

Chris Woodgates - 32 

Mr DUC TAM NGUYEN - 18

RON - 13

Chris Woodgates is therefore elected

 

First Generation Scholars Representative

Valid votes: 26

Miss Feven Damtew - 18 

Phoebe Marsh - 6

Mr Callum Hogan - 1

RON - 1

Miss Angel Buthelezi - 0

Feven Damtew is therefore elected

 

International Students Representative

Valid votes: 297

The Union - 150 

Ulee Yuyang Song - 57

Mr Yuki Kikuchi - 24

Miss Supriya Bisht - 20

Mr Houwen Wang - 13

Turki AlQahtani (TurK) - 11

Miss Narmeen Naeem - 8

Miss Florence Waruguru Wanjiku - 6

Miss Jessica Zhu Zhang - 3

Rain Yagmur Ayar - 2

RON - 1

Mr Hein Aung HTET - 1

Mr Mujtaba Javaid - 1

Mr Thabo Nyirenda - 0

The Union is therefore elected

 

Student Parents' Representative

Valid votes: 58

Mrs Rika Safrina - 33 

Mr Jose Luis Berna Moya - 22

RON - 2

Mr Ryan David Young - 1

Rika Safrina is therefore elected

 

LGBTQ Part time Officer

Valid votes: 110

Ray Everall – 72

Ms Priyadarshini Mukherjee - 31

RON - 5

Mx. Nathan D. Manna - 2

Ray Everall is therefore elected

 

Student Rep Elections

 

1st yr BSMS - Rep MISS REEM ABOUSHOUSHA
1st yr BSMS - Rep Shash
1st yr BSMS - Rep MISS HOLLY MORLEY
1st yr BSMS - Rep LAVINA MITAL
1st yr Childhood and Youth - Rep Pippa Weatherstone
1st yr Pharmacy - Rep MISS LEONA ASGARPOUR
1st yr Primary and Early Years Education - Rep Barney Wherry
1st yr UG American Studies - Rep Talia Fogelman
1st yr UG Biology - Rep Karolina Sacha
1st yr UG Biomedical Sciences - Rep MISS JESSICA ZHU ZHANG
1st yr UG Economics - Rep MISS MAISIE DONATI
1st yr UG Economics - Rep MR DANIEL ROBERTS-MCCAIG
1st yr UG Geography BSC - Rep TASMIN SCHOFIELD
1st yr UG Informatics - Rep Erica Wakui-Macfarland
1st yr UG Informatics - Rep Jonathon Morris
1st yr UG International Development - Rep Jack Allison
1st yr UG International Development - Rep Katia Mackley
1st yr UG International Relations - Rep Aditi Vas
1st yr UG International Relations - Rep MR KENTA NATSUME
1st yr UG Languages - Rep Olivia Darvasi
1st yr UG Law - Rep Miss Michelle Stoklosa
1st yr UG Law - Rep MISS REBECCA PREEN
1st yr UG Management - Rep Mohammed Mohibb
1st yr UG Mathematics - Rep Matthew Pirrie
1st yr UG Mathematics - Rep Matthew Pearce
1st yr UG Media Studies - Rep Menaka
1st yr UG Physics and Astronomy - Rep MR ELLIOTT TUDOR
1st yr UG Physics and Astronomy - Rep KIERAN LEEKS
1st yr UG Politics - Rep MR ADAM CARROLL
1st yr UG Product Design - Rep Emmanuel Oyemade
1st yr UG Psychology - Rep Annie Robertson
1st yr UG Psychology - Rep Ritz
1st yr UG Psychology - Rep Harry West
1st yr UG School of English - Rep Sophie Bailey
1st yr UG School of English - Rep MR JORDI CARTER
1st yr UG Sociology - Rep MISS ANGEL BUTHELEZI
2nd yr BSMS - Rep KWAKU DARKO
2nd yr Childhood and Youth - Rep Miya Tremeer
2nd yr Pharmacy - Rep MISS NOMA THOLO
2nd yr UG Biology - Rep Lauren Matthams
2nd yr UG Biomedical Sciences - Rep Tamara el Faqih
2nd yr UG Economics - Rep MISS ALINA CEBAN
2nd yr UG Economics - Rep PANNY FROST
2nd yr UG Engineering and Design - Rep Callan Watson
2nd yr UG Engineering and Design - Rep MR Henry seale
2nd yr UG Film Studies - Rep MISS YIJIA LIU
2nd yr UG Geography BA - Rep MISS JENNIFER MAY
2nd yr UG Informatics - Rep MR SRIRAM BALAJI
2nd yr UG Informatics - Rep Josh Kybett
2nd yr UG International Development - Rep ADELE WALTON
2nd yr UG International Relations - Rep MR CALLUM CHAPMAN
2nd yr UG Languages - Rep Todd Jennings
2nd yr UG Law - Rep MISS HANNAH KAMPHAUG
2nd yr UG Law - Rep KATIE STEVENTON
2nd yr UG Mathematics - Rep MR GAR KIN LAU
2nd yr UG Media Practice - Rep MISS MARIA IFRIM
2nd yr UG Neuroscience - Rep MR JACK HANSFORD
2nd yr UG Neuroscience (Medical and Cognitive) - Rep Gurps Singh
2nd yr UG Psychology - Rep Tara Noor
2nd yr UG Psychology - Rep Maeve Malik
2nd yr UG Psychology - Rep MISS VIRALI BABU
2nd yr UG School of English - Rep MISS KAJAL DAVE
2nd yr UG School of English - Rep MISS KATIE TOBIN
2nd yr UG Sociology - Rep Clement
2nd yr UG Sociology - Rep ANUSHKA LUTHER-SMITH
3rd yr BSMS - Rep FAHMIDA ALI
3rd yr BSMS - Rep KHEELAN LOHUR
3rd yr UG Engineering and Design - Rep MISS ABIGAIL BERHANE
3rd yr UG Mathematics - Rep MR MATTHEW WHITTINGTON
3rd yr UG Mathematics - Rep Alex Bristow
3rd yr UG Physics and Astronomy - Rep

MR ALEXANDROS MANTZOROS

3rd yr UG Physics and Astronomy - Rep Joanne Sheppard
4th yr UG American Studies - Rep SOPHIE CLARK
4th yr UG Engineering and Design - Rep MR STEVEN CHARALAMBOUS
4th yr UG Engineering and Design - Rep MR WILLIAM TINT
Anthropology PGT - Rep LUISE DURSTEWITZ
Arts and Humanities Foundation yr - Rep Scott Wise
Arts and Humanities Foundation yr - Rep Sophie John
1st yr UG Strategy and Marketing - Rep

MISS JAMILA CAMPBELL-ALLEN

2nd yr Accounting and Finance - Rep Akmal
2nd yr Accounting and Finance - Rep MISS ANUSHA MERCHANT
2nd yr Primary and Early Years Education - Rep MISS AMY KNIGHT
2nd yr UG Strategy and Marketing - Rep Rob Winter
5th yr BSMS - Rep Jim Allsopp
5th yr BSMS - Rep

MISS KELEABETSWE PEARL PABALE

Accounting and Finance PGT - Rep BETHAN EASTLAKE
Accounting and Finance PGT - Rep MR TSZ FUNG LAU
Biochemistry PGR - Rep MR JAMES NOBLE
Digital Documentary PGT - Rep MR JOHN HUGHES
Final yr UG Management - Rep SOFIA USMAN
Final yr UG Management - Rep Samuel Williams
Final yr UG Strategy and Marketing - Rep Dorjee Gurung
Final yr UG Strategy and Marketing - Rep Aly Davie
MSc Social Research Methods - Rep

MISS ATHENA ROXANNE CORBIN

Strategy and Marketing PGT - Rep MISS ISABELLA MURRAY
Strategy and Marketing PGT - Rep MISS YIK WEI CHOO
Business, Management and Economics Foundation - Rep MR HAROON HAMID
Business, Management and Economics Foundation - Rep SOFIA LIATIS
Childhood and Youth Studies PGT - Rep Tamara Albaja
Drama - Rep MISS SASHA LEIGH DANSWAN
Economics PGR - Rep Diego de la Fuente Stevens
Economics PGT - Rep ADAMS ALEX OSUNDE
Education PGR - Rep Rosa Marvell
Engineering and Design PGT - Rep Joe Richardson
Engineering and Design PGT - Rep Zoey Suzumiya
English Language - Rep MISS ROSIE MARSH ROSSNEY
English PGR - Rep SARAH FITZGERALD
English PGT - Rep Riz Millanzi
Experimental Psychology PGT - Rep Jessica Briseno-Robinson
Final Year Philosophy, Politics and Economics Rep - Rep GEORGIE TUCKMAN
Final yr UG Anthropology - Rep MR FREDERICK HENDERSON
Final yr UG Biochemistry and Genetics - Rep MR FILIP VASILIJEVIC
Final yr UG Biology - Rep FELENA DE WULF
Final yr UG Criminology - Rep MISS JESSICA SHANAHAN
Final yr UG Geography BA - Rep MISS KATIE SAVAGE
Final yr UG History - Rep MISS HELENA SANYAL
Final yr UG Informatics - Rep Sam Kennard
Final yr UG Informatics - Rep MISS EMILY ROUSE
Final yr UG International Development - Rep MR HEIN AUNG HTET
Final yr UG International Relations - Rep Rosa Isabella Ylä-Jussila
Final yr UG International Relations - Rep NIAMH SULLIVAN
Final yr UG Law - Rep Nicole Grobauer
Final yr UG Law - Rep Ammar Cheema
Final yr UG Media Studies - Rep MADDIE STEWART
Final yr UG Neuroscience (Medical and Cognitive) - Rep MISS RIM ZENATY AREBI
Final yr UG Politics - Rep MR THOMAS CAREY-WILSON
Final yr UG Psychology - Rep MS DESIRÉE SUNDELIN
Final yr UG Psychology - Rep Zoe Barr
Final yr UG Psychology - Rep

MISS ALEXANDRA MLADENOVIC

Final yr UG Sociology - Rep Samantha Miller
Final yr UG Sociology - Rep Megan Stapleton
Foundation UG Mathematics - Rep Joe Parker
Genome Stability PGR - Rep MISS REBECCA TEAGUE
Geography PGR - Rep

MR KISWENDSIDA HYACINTHE GUIGMA

Geography PGT Climate Change - Rep ZOE DRUMMOND
History PGR - Rep PETER HALTON
History PGT - Rep Miranda Rosen
IDS PGT - Rep

MS MARIA ALEJANDRA QUEVEDO SOLARES

Informatics PGR - Rep Peter Overbury
International Development PGR - Rep MR SHAMMI M H KABIR
International Development PGT - Rep MISS NOSHIN AHMED
International Education and Development PGT - Rep SU'UR AGEMA
International Relations PGT - Rep ROXANE LAVANCHY
Law PGT - Rep MISS AFREEN BEGUM
MA Gender Studies - Rep NIINA HALLBERG
Mathematics PGR - Rep

MR VILLE JOONAS JOHANNES SYRJANEN

Media Theory PGT - Rep

MS PRIYADARSHINI MUKHERJEE

Media, Film and Music PGR - Rep Martin Davey
MRes Psychological Methods - Rep Robert A T Avery
MSc Applied Social Psychology - Rep

MISS SWETHA VENKATACHALAM

MSc Cognitive Neuroscience - Rep Stevie Magee
MSc Foundations of Clinical Practice - Rep MISS SOPHIE RANDALL
Music PGT - Rep Oliver Powell
Philosophy PGR - Rep Mx JESSICA STOCKDALE
Philosophy PGT - Rep Kostas Kazantzidis
Physics and Astronomy PGR - Rep DAN PRYER
Physics and Astronomy PGR - Rep REESE WILKINSON
Physics and Astronomy PGT - Rep Jeel Abhijit Shah
Politics PGT - Rep NELIA LAGURA PRIETO
Psychology Foundation

MISS MAGDALENA MACIEJEWSKA

Psychology Foundation Katie Jones
Psychology PGR - Rep LINA SKORA
Psychology PGR - Rep

MR JOLYON JOSEPH MILES-WILSON

Social Sciences Foundation Year - Rep Aphie Gover
Social Sciences Foundation Year - Rep Vidyaah Sunthararajan
SPRU PGR - Rep Pippa Groome
SPRU PGT - Rep MISS MEENA ZAVERI
SPRU PGT - Rep Ms Simin Wadiwala
UG Media and Cultural Studies - Rep Siâna (Cheshia)
UG Music - Rep Dominic Beach
Year 1 Philosophy, Politics and Economics Rep - Rep MISS JULIA MILIS
Year 2 Philosophy, Politics and Economics Rep - Rep Johanna Schoenberg

If your course and year isn't listed here it means there were no candidates. You should contact your Director of Student Experience if you are interested in being the rep. In some instances positions remain vacant due to "Re-open Nominations" gaining more votes. 

 

 

 

Contact us

Got a comment/criticism about anything discussed in this article? Let us know on our social media channels!

facebook.com/thestudentsunion

twitter.com/ussu

instagram.com/sussexsu

Related news

 
UCU strike | Latest info for students

Tue 19 Nov 2019

Everything you need to know about the industrial action taking place from Monday, 25 November to Wednesday, 4 December.

 
Vote for your favourite project

Fri 15 Nov 2019

Voting is now open - £500 to the best student community project.

 
Vote | Choose your favourite community project

Fri 15 Nov 2019

Voting is now open for the Co-Op Love Your Neighbourhood competition - £500 to the winning project!

 
Students' Union statement in support of the UCU strike

Fri 15 Nov 2019

ucu strike banner

Read our official statement here, following discussion and a vote in support of the proposed strike action at Special Council last night, 14 November.

 
How Special Council voted in support of the UCU strike

Fri 15 Nov 2019

students in discussion

Find out about last night's Special Council meeting, which resulted in a vote in favour of supporting the UCU strike, due to take place between 25 November and 4 December.

 
 

This list is automatically generated

View all news »